firma
sprzęt
personelu
Diagnostyka odwadniaczy


DIAGNOSTYKA
ODWADNIACZY PAROWYCH
Odwadniacze parowe to bardzo istotny element każdej instalacji pary. Nieprawidłowa praca odwadniacza może prowadzić do zagrożenia lub kosztownej utraty pary. Z myślą o tego typu instalacjach posiadamy oprogramowanie pozwalające na na szybką i automatyczną diagnostykę stanu separatora z jednoznaczną oceną wyniku (ZAMKNIĘTY / OTWARTY / OK) . Dzięki temu jesteśmy w stanie prawidłowo określić działanie urządzenia.

Diagnostyka odwadniaczy parowych na instalacjach sprężonej pary
Odwadniacze parowe (czasem nazywane separatorami kondensatu lub pułapkami wodnymi - ang. steam trap) to istotny element każdej instalacji parowej. Ich rolą jest odprowadzenie skroplonej wody (parokondensatu) z instalacji. Jest to konieczne ponieważ kondensat (nawet gorący) nie wykona tej samej pracy co para, a co za tym idzie instalacja będzie nieefektywna. Kondensat zbiera się w różnym tempie zależnie od wielu czynników przez co jego usuwanie musi odbywać się w sposób automatyczny.
Jednocześnie z instalacji należy usunąć zanieczyszczenia i powietrze, a pozostawić tylko parę. Odpowiadają za to automatyczne odwadniacze parowe różnego typu (termostatyczny, termodynamiczny, dzwonowy, pływakowy). Ich praca jest w pełni zautomatyzowana dzięki czemu usuwane są zbędne produkty, a para pozostaje w instalacji. Niestety jak każde urządzenie także odwadniacze nie są wieczne i niezawodne.
Muszą być kontrolowane ponieważ ich awaria może prowadzić do różnych skutków np. do uderzeń wodnych (ang. water hammer) mogących skutkować nawet eksplozją instalacji lub odwadniacza, problemów z regulacją temperatury i ciśnienia instalacji, korozją na skutek nieprawidłowego odprowadzania kondensatu czy bardzo kosztowną utratą pary

Jak diagnozować problemy z odwadniaczami parowymi?
Ocena wzrokowa - niektóre uszkodzenia widać gołym okiem (szczególnie odwadniaczy pary nasyconej). Jednak przy parze przegrzanej (niewidocznej) oraz większości uszkodzeń nie będziemy w stanie prawidłowo stwierdzić czy odwadniacz działa prawidłowo.
Ocena akustyczna - pracujący odwadniacz wytwarza liczne dźwięki, ale człowiek słyszy dźwięki tylko w ograniczonych zakresach czyli tzw. dźwięki słyszalne. Stosowana dawniej metoda stetoskopu wymaga ogromnego doświadczenia od diagnosty i jest obarczona ogromnym ryzykiem błędu. Dużo lepsza jest metoda badania ultradźwięków przez specjalne detektory wyposażone w sondy dotykowe. Detektor przetwarza ultradźwięki na dźwięki słyszalne, które operator może usłyszeć. Dzięki tej metodzie można dość dobrze diagnozować pracę odwadniacza i charakterystyczne sekwencje jego pracy. Oczywiście wymaga ona sporego doświadczenia i wielu lat praktyki.
Ocena termiczna - to kolejna z metod polegająca na ocenie temperatury przed i za odwadniaczem. Niestety nie jest ona jednoznaczna gdyż nawet uszkodzony odwadniacz może mieć dużą różnicę temperatur.
Jak widać żadna z metod nie jest doskonała i jednoznaczna, dlatego wdrożyliśmy innowacyjną metodę pomiaru pozwalającą na podstawie powyższych metod automatycznie ocenić stan badanego odwadniacza.